جدیدترین های اخبار و عکس

چرخش جوانه‌های فضایی در ایستگاه بین‌المللی+فیلم

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

چرخش جوانه‌های فضایی در ایستگاه بین‌المللی+فیلم

دسته بندی : عکس و خبر تاریخ : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶

ناسا یک ویدیوی کوتاه از ظرف مخصوص پرورش گیاهان در ایستگاه فضایی بین‌المللی منتشر کرده هست که جوانه‌های در حال رشد را بر فراز کره زمین می‌توان دید.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، گیاهان پرورش‌یافته در فضا تا حدود زیادی طبیعی به نظر می‌رسند، اما در مقایسه با گیاهانی که در زمین رشد می‌کنند، مخصوصا در نحوه رشد ریشه‌ها، ویژگی‌های متفاوتی دارند.

ریشه‌ها برای یافتن مواد مغذی و آب بر روی زمین به سمت پایین رشد می‌کنند و عمدتا با نیروی جاذبه نیز همراه می‌شود. اما چگونه یک گیاه در صورت عدم وجود جاذبه جهت را تشخیص دهد؟ چه چیزی تعیین می‌کند که ریشه‌های گیاه در فضا باید به کدان سمت رشد کنند؟

متخصصان ناسا در حال مطالعه سیگنال‌های ژنتیکی مولکولی هستند که به رشد گیاه در محیط جدید فضایی کمک می‌کند. از جمله اینکه چگونه گیاهان وقتی که سیگنال‌های آشنا وجود نداشته باشد، برای احساس و واکنش به محیط جدید از “ابزار” مولکولی جدید استفاده می‌کنند.

متخصصان می‌توانند با این مطالعه، نحوه رشد گیاهان در میکروگرانش را در ماموریت‌های فضایی آینده بهبود دهند و خدمه را قادر به استفاده از گیاهان برای غذا و اکسیژن کنند.

این فقط یکی از ظرف‌های “پتری”(Petri) هست که با گیاهان کوچک موسوم به “CARA-2” که اخیرا در ایستگاه فضایی بین‌المللی کشت شده، پر شده هست.

“پتری” ظرفی بشقاب‌مانند از جنس شیشه یا پلاستیک هست که زیست‌شناسان از آن برای کشت سلول یا خزه‌های ریز و در این مورد برای پرورش گیاه در فضا استفاده می‌کنند.

انتهای پیام