جدیدترین های اخبار و عکس

چرا تولید سیمان کم شد؟ +جدول

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

چرا تولید سیمان کم شد؟ +جدول

دسته بندی : عکس و خبر تاریخ : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

۹:۵۸:۵۶ – سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

چرا تولید سیمان کم شد؟ +جدول

خبرگزاری تسنیم:بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس، تولید سیمان از ۳۴ میلیون تن سال ۹۵ به ۳۳ میلیون تن در سال ۹۶ کاهش خواهد یافت. به این ترتیب هرچند میزان مصرف داخلی سیمان در این سال ۲۹ میلیون تن بوده و نسبت به سال قبل تغییری نخواهد کرد، اما صادرات سیمان […]

خبرگزاری تسنیم:بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس، تولید سیمان از ۳۴ میلیون تن سال ۹۵ به ۳۳ میلیون تن در سال ۹۶ کاهش خواهد یافت. به این ترتیب هرچند میزان مصرف داخلی سیمان در این سال ۲۹ میلیون تن بوده و نسبت به سال قبل تغییری نخواهد کرد، اما صادرات سیمان با کاهش یک میلیون تنی رو به رو خواهد شد. طبق پیش بینی این مرکز در پایان امسال صادرات سیمان ایران از ۸ میلیون تن به ۷ میلیون تن کاهش خواهد یافت.

 

چرا تولید سیمان کم شد؟+جدول

به نظر می‌رسد تولید سیمان کشور از سال ۹۱ به بعد روند نزولی به خود گرفته هست و دلیل اصلی آن رکود در بخش ساختمان و اعمال تعرفه‌های وارداتی به ویژه در کشور عراق هست.

سیمان ایران به ۳۴ کشور صادر می‌شود که مهمترین مقاصد صادراتی این محصول، کشور‌های عراق، افغانستان، کویت و پاکستان هستند. این در حالی هست که عراق به تنهایی ۶۰ درصد سیمان صادراتی ایران را وارد کرده هست.

وضع مقررات ضد دامپینگ، افزایش تعرفه وادرات سیمان عراق، راه اندازی کارخانه‌های تولید سیمان، ناامنی سیاسی و تاثیر آن بر توقف پروژه‌های عمرانی در این کشور از جمله دلایل اصلی کاهش صادرات سیمان ایران به عراق بوده هست.

گفتنی هست، به تازگی فرانسوی‌ها برای تولید سیمان در عراق فعال شده اند. از سوی دیگر با توجه به هزینه پایین تولید در کشور چین، این کشور به یکی از رقبای جدی ایران در صادرات محصولات خود بخصوص سیمان به افغانستان تبدیل شده هست.