جدیدترین های اخبار و عکس

اختلاف اعتقادی چقدر در ازدواج مهمه؟

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

اختلاف اعتقادی چقدر در ازدواج مهمه؟

دسته بندی : عکس و خبر تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

کد خبر:
۲۰۸۷۳۰تاریخ انتشار :
۲۳:۱۴:۳۹ – سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

سؤال: چند جلسه با دخترخانمی جهت ازدواج صحبت کردم. بنده آدم معتقدی هستم، ولی متأسفانه در مسئله دینی و اعتقادی، اختلاف اساسی میان ما وجود دارد. آیا این اختلاف عقیده در زندگی مشترک، می‌تواند مشکل‌ساز شود؟

پاسخ: در اهمیت تناسب اعتقادی در ازدواج، همین بس که در روایات، تأکید فراوانی شده هست؛ ازجمله پیغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «هرگاه کسى که اخلاق و دینش را مى‌‏پسندید، براى خواستگارى نزد شما آمد، پس دختر خود را به نکاح او درآورید که اگر چنین نکنید، موجب آشوب و فساد بزرگى در زمین گردد.»[وسایل‌الشیعه، ج۱۴، ح۲۵۰۷۴] امّا درباره اختلاف اعتقادی میان شما و دخترخانم، چند حالت متصور هست که نتایج آن را هم متذکر می‌شوم:

۱- ممکن هست علیرغم اختلاف عقیده، دخترخانم، دید بدی نسبت به دین و مذهب داشته باشد و با ورود به زندگی مشترک، قصد تغییر اعتقادات همسرش را هم داشته باشد؛ در این صورت، ازدواج شما با ایشان اصلاً به صلاح نیست.

۲- امکان دارد دخترخانم، باوجود دید منفی به مسائل دینی، اصلاً قصد تغییر همسرش را ندارد، در این صورت نیز ازدواج به صلاح نیست؛ زیرا اثرپذیری ناخودآگاه محتمل هست.

۳- ممکن هست باوجود اختلاف عقیده، دخترخانم دید بدی نسبت به دین و مذهب نداشته و در زندگی مشترک هم قصد تغییر همسرش را هم ندارد. در این صورت خطر کمتر هست، ولی همچنان این ازدواج ریسک پذیر هست.

۴- امکان دارد دخترخانم، فرد معتقدی هست و مسائل دینی را ارزشی می‌داند، امّا ازنظر عملی سهل‌انگار هست. در این صورت، اگر شما پایبندی خوبی نسبت به مسائل دینی داشته باشید، چه بسا باگذر زمان بتوانید او را هم به مسائل دینی پایبند کنید، امّا همچنان احتمال عدم تغییر طرف مقابل هم وجود دارد و نمی‌توان نسبت به آن غفلت کرد.

www.dustaan.com اختلاف اعتقادی چقدر در ازدواج مهمه؟

اختلاف اعتقادی چقدر در ازدواج مهمه؟

 


‘ ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( ‘

https://www.dustaan.com/?p=208730

به اشتراگ بگذارید!

گوگل پلاس
فیسبوکــ
کلوب
فیسنما
وطن لینک

برچسب ها

ازدواج با خانواده مذهبی ازدواج با عقاید متفاوت تناسب اعتقادی در ازدواج سوالات اعتقادی خواستگاری مسائل اعتقادی در ازدواج معنی اختلاف عقیده معیارهای اعتقادی در ازدواج نقش اعتقادات مذهبی در ازدواج